křečík džungarský,roborovký,campelův

​Tělesné rozměry Křečeka džungarského

Délka těla: 8-10cm Délka ocasu 1cm Hmotnost: 35-50g 

Výskyt Křečeka džungarského

Obývá území Kazachstánu a jihozápadní Sibiře

Způsob života Křečeka džungarského

Obývá travnaté a pelyňkové stepi náhorních planin. Je snášenlivý, takže někdy žije v jedné noře i více jedinců. V zimě neupadá do zimního spánku, jen občas do jakési letargie a jeho kožíšek z větší části bělá, jen na hřbetě zůstává nezřetelný "úhoří pruh" z tmavé srsti. Dožívají se kolem 2 let.

Způsob obživy Křečeka džungarského

Za potravu mu slouží semena různých rostlin i jejich zelené části, ale významnou složku jídelníčku tvoří i hmyz, jeho larvy a jiní drobní živočichové. Nepohrdne ani také zeleninou a ovocem.

Chov Křečeka džungarského

Klec nebo terárium, minimální velikost 45x30x30 cm. Úkryt - dřevěný nebo keramický domeček, pozor na plastové ? na stěnách se sráží vlhkost a křeček tím trpí. Jako podestýlka jsou vhodné hobliny případně kukuřičná podestýlka. Různé hračky a prolézačky.
NIKDY NE: Kovová kolečka na běhání. Mohou křečkovi zlomit vaz, utrhnout hlavu, přelámat nožičky... 

Rozmnožování Křečeka džungarského

Březost se pohybuje okolo 18-22 dnů, počet mláďat od 3 do 10. Mladí křečci se asi tři týdny živí mateřským mlékem, ale už po dvou týdnech ochutnávají i normální stravu. Ve stáří tří týdnů je možné mláďata od matky odebrat. 
 


​Tělesné rozměry Křečka roborovského

Délka těla: 4-6cm

Výskyt Křečka roborovského

Oblast Mongolska a severní Číny

Způsob života Křečka roborovského

Obývá hlavně pouště a polopouště. Aktivní je po celý rok a není moc snášenlivý. S kontinentálním podnebím a s tímto spojeným teplotním rozdílem během dne a noci se zvířata vyrovnávají spánkem. Za potravou se vypravuje v podvečer a brzy ráno. Hrabají si asi 1 m hluboké nory, a často sídlí i v převisech pohyblivých dun. Jejich délka života se pohybuje kolem 3 let. 

Způsob obživy Křečka roborovského

Živí se ovocem a zeleninou, směsi zrnin - slunečnice, oves, kukuřice, ječmen a pšenice, v létě tráva, v zimě seno, na okus tvrdý chléb a větévky ovocných stromů. Nepohrdne však ani také hmyzem (kobylky, cvrčci nebo červy).

Chov Křečka roborovského

Klec nebo terárium, minimální velikost 45x30x30 cm. Úkryt - dřevěný nebo keramický domeček, pozor na plastové ? na stěnách se sráží vlhkost a křeček tím trpí. Jako podestýlka jsou vhodné hobliny nebo písek. Různé hračky a prolézačky.NIKDY NE: Kovová kolečka na běhání. Mohou křečkovi zlomit vaz, utrhnout hlavu, přelámat nožičky... 

Rozmnožování Křečka roborovského

Pohlavní dospělosti dosahují po půl roce života. Březost trvá kolem 20 dní, kdy se rodí přirozeně slepá a holá mláďata o počtu 3 až 9. Samostatného života jsou však schopna už od 3 týdnů.