Korela chocholatá

Korela je jediný zástupce australského rodu Nymphicus. Je to druhý nejběněji chovaný pták po andulce. Je to poměrně nenáročný okrasný papoušek, kterého lze chovat ve voliérách nebo i v domácích klecích. 

Tělesné rozměry Korely

Délka: 30-33cm
Délka křídel: 15-16cm
Délka ocasu: 14-16cm 

Výskyt Korely

Celá Austrálie a Tasmánie 

Způsob života Korely

Žije v párech nebo menších skupinkách, občas tvoří i hejna, v lesích, v travnatých savanách, v suchých křovinatých oblastech, v otevřené polopouštní krajině. Hnízdní v dutinách stromů nebo skalních a zemních děrách. Je to odolný, snášenlivý papoušek a snadno přizpůsobitelný změně prostředí . Délka života je až 20 let.

Způsob obživy Korely

Směs zrnin, semena, nezralé klásky obilnin, proso, oves, ovoce, zelenina, zelené krmivo, větvičky k okusování.

Rozmnožování Korely

Po páření snese samice za 10 dnů první vejce, pak snáší každý druhý den. Snáška většinou činí 3 - 7 bílých vajec. Korely jsou jediní z australských papoušků, kteří se při sezení střídají. Samec sedí většinu dne a samice sedí v noci. Po 18 - 21 dnech se líhne první mládě, další se líhnou obden. Mláďata jsou téměř holá se žlutým chmýřím. Mladé korely vyletují za 3 až 4 týdny z hnízda. Rodiče mláďata dokrmují ještě zhruba tři týdny po vylétnutí.Po dvou týdnech je mládě již schopné samo přijímat potravu a je možno ho odstavit.