​Činčila jihoamerická

„V průměru žije osm let, ale může se dožít i patnácti. Jako domácího mazlíčka doporučujichovat pouze jednu činčilu.

Víc se sblíží s člověkem a pak dokonce přiběhne na zavolání."

K odchovu mladých je však třeba mít pár. „Chovat dvě samičky nebo dva samečky je podle mého názoru proti přírodě. Samečky bychom navíc museli v době říje na určitou dobu oddělit, protože jsou agresivní," upozorňuje Daniela a dodává:. „Je naopak poutavé sledovat, jak si činčily spolu hrají, starají se o sebe, jak samec pomáhá své družce při porodu a mláďata zahřívá.“

Činčily ožívají za soumraku

Činčilám vyhovuje suché prostředí, proto se jim daří v bytech panelových domů. K odchovu je vhodná drátěná klec s dostatkem místa, neměla by však být příliš vysoká, protože i mláďata jsou dobrými lezci a pád z výšky by nemusela přežít.

Misky s vodou jsou nevhodné, protože je činčily záhy znečistí nebo převrhnou.

A kam klec umístit? Činčila je noční zvíře, takže příliš velké světlo nepotřebuje. Klec postavíme na suché místo, kde není průvan a kam nesvítí přímé slunce. Může to být předsíň nebo obývací pokoj, ale už ne ložnice, protože zvíře s příchodem soumraku ožívá a téměř celou noc způsobuje různé zvuky.

Činčila nesnáší průvan, ranní mlhy, mrholení a déšť, a tak nesmíme klec umístit na balkon, terasu nebo do zahrady.

Pozor na nevhodné krmení!

V přírodě se činčila živí stébly trávy a kořínky rostlin. Tomu by mělo odpovídat její poměrně skromné krmení v domácím chovu. 

K mání jsou různé směsi pro činčily. Daniela Bukovská nedoporučuje příliš drahé drahé směsi s oříšky a kousky sušených banánů. Vyvolávají průjem nebo naopak zácpu. Jsou mastné a proto těmto hlodavcům působí zdravotní problémy, mohou jim poškodit játra. Příznaky potíží jsou viditelné: zvíře se hrbí, nechce běhat a zapáchá. Potřebuje pomoc veterináře a léčení.

Činčilám nepodáváme ani zelené a vodnaté krmivo. Jejich zažívací ústrojí je přizpůsobené navlákninu. Nejlepší potravou je proto dobře usušené a prachu zbavené seno nebo zelené granule pro činčily, které obsahují přesné poměry potřebných živin. 

„Samozřejmě, když na zavolání činčila přiběhne a já ji chci za to odměnit, tak jí dám rozinku, oříšek nebo kousek sušeného jablíčka. Ale to je pamlsek, ne potrava," radí chovatelka.

ifomace čerpány s www.ireceptar.cz (autor textu Jindřich Spěvák)