Andulka vlnkovaná

Andulka vlnkovaná je jednoznačně nejoblíbenější exotický pták. Její popularita ovšem neklesla ani dnes a nechybí ani u řady zkušených chovatelů. Přírodní zbarvení je zelené. Mnohaletým chovem však byla vyšlechtěna spousta barevných mutací. 

Tělesné rozměry Andulky vlnkované

Délka: 18-23cm
Délka křídel: 10cm
Délka ocasu: 10cm 

Výskyt Andulky vlnkované

Celá Austrálie, kromě ostrovu Tasmánie

Způsob života Andulky vlnkované

Tvoří hejna, žije v lesích, v travnatých savanách, v suchých křovinatých oblastech, v otevřené polopouštní krajině. Jsou nenáročné, snášenlivé a zvědavé, dají se poměrně snadno ochočit. Snadno se přizpůsobí změně prostředí a snáší dobře i chladné počasí. Jejich přezimování není obtížné, snášejí i mrazy -10°C. Délka života je přibližně 10 let.

Způsob obživy Andulky vlnkované

Směs semen, proso, klásky senegalského prosa, oves, ovoce, zelenina, zelené krmivo, větvičky k okusování.

Rozmnožování Andulky vlnkované

Pohlavně dospívají ve 3 až 4 měsících. Hnízdí od března, koloniálně v dutinách stromů, ve skalních a zemních děrách, v lidských stavbách, samice snáší 4-6 vajec, mláďata se líhnou za 18 dní neopeřené, mají zavřené oči a jsou bezmocné. Po sedmi dnech obrůstají šedobílým chmýřím a hnízdo opouštějí ve stáří 30 až 35 dní, ale ještě několik dalších dnů je rodiče krmí. Po dalších 10 dnech jsou mláďata samostatná a je možné je odstavit.