​Křeček syrský

Tělesné rozměry Křečka syrského             

Délka těla: 15-20cm Hmotnost: 180-210g 

Výskyt Křečka syrského

Pouštní oblasti Sýrie a jihovýchodní Evropa

Způsob života Křečka syrského

Je to soumrakové a noční zvíře, ve dne hodně spí. Za soumraku, ale také časně z rána se vydává hledat potravu. Jsou to samotářská zvířátka, pouze v době páření a narození mláďat žijí krátkodobě pospolu. Délka života může být až 4 roky.

Způsob obživy Křečka syrského

Živí se ovocem a zeleninou, směsi zrnin - slunečnice, oves, kukuřice, ječmen a pšenice, v létě tráva, v zimě seno, na okus tvrdý chléb a větévky ovocných stromů. Nepohrdne však ani také hmyzem (kobylky, cvrčci nebo červy).

Chov Křečka syrského

Pohlavní dospělosti dosahují mezi 1.- 2. měsícem života. Po jen velmi krátké březosti 16 - 18 dní se rodí 6 až 8 holých a s lepých mláďat. Ve věku dvou týdnů se jim otvírají očí, roste hustá srst a začínají sami žrát. Odstavena jsou už většinou po 3 týdnech. 

Rozmnožování Křečka syrského

Rozmnožování je zcela bezproblémové. Březost trvá jen 15 až 16 dní. Samice může mít až 14 mladých. Sama má přitom jen 8 bradavek a tak si většinou počet mláďat ?upraví? na toto číslo. Nechtěné potomky nejprve vyhodí z hnízda a pak sežere. Tato holátka můžeme zkrmit. Samici můžeme odebrat většinu mladých, ale nikdy neodebíráme všechna, necháme jich alespoň 3 na vychování. Odeberou-li se všechna, samice strádá a své další vrhy požírá sama. Mláďata se rodí holá a slepá. Růst a vývoj je rychlý. Od 2. dne se začíná tvořit pigment. 6. den se začínají slabě osrsťovat a ochutnávají pevnou stravu. 12. den mají otevřené oči, lezou a požírají krmení. 20. den jsou úplně samostatní a můžeme je odstavit. Samici lze po odstavu mladých znovuzapustit.